Vyberte si nejvýhodnější financování našich služeb.

Drobná architektura

Je u nás celkem zažitá praxe, že prvky drobné architektury jako altány či venkovní posezení s krbem jsou na zahradu doplňována ze sortimentu supermarketů specializovaných na dům a zahradu.

Ne vždy se však podaří najít výrobek odpovídající kvalitou, cenou či designem představám investora. V takovém případě je namístě oslovit architekta, který drobný prvek navrhne přesně na míru.

Oplocení

Zřejmě málokdo by akceptoval pozemek u rodinného domu bez oplocení. Vymezuje prostor, který je "můj" a dává větší pocit bezpečí. V případě, že kromě lidí obývá domácnost i nějaké to zvířátko, je plot nezbytností i kvůli ohledu na sousedy. Pro náš ateliér je návrh oplocení k novostavbě rodinného domu samozřejmostí. Výkres i povolení dostáváte jako bonus k projektu zdarma. Přichází však za námi i lidé, kteří na plot při povolování stavby zapomněli nebo chtějí navrhnout opravu staršího dosloužilého plotu. Také jim vycházíme vstříc.

V první řadě řešíme materiál, ze kterého bude oplocení postaveno. Na našem trhu je nepřeberné množství betonových tvarovek s různými povrchy a množtvím barevných odstínů, které lze doplnit mnoha variantami dřevěných a kovových výplní s všemožnými povrchovými upravami,  takže i když jsou si ploty podobné, každý má vlastně originál. Přesto chce někdy investor sáhnout po méně běžném řešení. Mezi jinými mezi ně patří GABIONY - kameny skládané na sucho do drátěných košů.

Gabiony vznikly jako náhrada skládaných opěrných kamenných zdí pro dopravní a vodní stavby a byly dlouhou dobu považovány za pouze technickou záležitost. Se vzrůstající oblibou přírodních materiálů (a rovněž z důvodů finančních) začali ti, kteří se podíleli na realizacích (dobře zaplacených a málo hlídaných státních zakázek) dopravních a vodních staveb, používat gabiony na oplocení svých domů. Toho si všimly dodavatelské firmy a doplnily trh o speciální plotové gabiony. Původní technické měly velké rozměry (většinou 1 metr šířku), protože musely udržet svah a koše byly zasypávány bagrem podřadným kamenivem. To, co dnes můžete najít na internetu jsou gabiony o tloušťkách třeba i jen 1/4 metru (nikdo nechce, aby mu plot zbytečně ubíral plochu zahrady) a jsou skládány ručně vybraným kamenivem. Díky tomu je pořizovací cena minimálně dvakrát vyšší než u betonového plotu. Je potřeba si uvědomit, že ceny za gabion, které najdete na internetu, jsou ceny pouze za prázdné koše. Tzn. např. plocha plotu 2*2 metry vás v ceně gabionu přijde kolem 5000,- (pro srovnání stejná plocha z betonových bloků je 3900 Kč) - uvádím ceny vč. DPH. Cena kameniva do tohoto pole o velikosti 2x2 a š. 0,25 m může začínat na 400 Kč, ale může být i 2500 Kč podle druhu vybraného kamene a za ruční plnění dáte 1000-2000 Kč. Výsledná cena za materiál se tedy bude pohybovat kolem 8000,- Kč za plotové pole o velikosti 2x2 m. Tento způsob oplocování je poměrně nový, takže není ověřeno, jaká je trvanlivost košů (dodávají se z pozinkované oceli, ale existují i z poplastovaných drátů, kde je deklarovaná životnost 250 let -ty jsou však 2x dražší). U původních gabionů kolem cest se počítalo s tím, že se časem zanesou hlínou a zarostou, čímž se zpevní a nebude vadit, když koš zhnije. Tam se ale používaly obyčejné dráty bez povrchové úpravy.  Pozinkované budou mít určitě delší trvanlivost, zřejmě srovnatelnou s betonovými bloky. Já osobně mám přírodní materiál ráda a ploty z gabionu se mi celkem líbí. Myslím, že je to design, který se hodí ke každému typu stavby. Cena je ale trochu vyšší.

 

 

NAVRCHOLU.cz